בגידה ומשמעותה בהליך גירושין

בגידה ומשמעותה בהליך גירושין

ישנן סיבות רבות שמביאות בני זוג נשואים "לפרק את החבילה" ולהתגרש. אחת מהסיבות השכיחות היא בגידה של אחד מבני הזוג שהתגלתה והובילה למדרון חלקלק של משבר קשה שבסיומו גירושין כואבים. בשורות הקרובות נלמד על המשמעות של בגידה בהליכי גירושין וזאת באמצעות מענה על מספר שאלות מרכזיות הקשורות בנושא.

מה הקשר בין בגידת אישה לסכום הכתובה?

במידה ותיק הגירושין מתנהל בבית המשפט לענייני משפחה, אזי אין כל נגיעה בערכאה משפטית זו לגבי הכתובה. לעומת זאת בגידה של אישה שעולה בדיונים בבית הדין הרבני והוכחה מעבר לכל ספק עשויה לגרום לה לאבד את זכותה בתביעת כתובתה.

ומה לגבי גבר שבגד וכתובתו?

במידה ומדובר בבגידה של גבר הרי שבית המשפט לענייני משפחה אינו מתעסק כלל וכלל בעניין הכתובה. לעומת זאת בבית הדין הרבני עשויה האישה לדרוש ע"פ הדין העברי את כתובתה מפאת בגידת בעלה. יחד עם זאת, יש לציין כי בית הדין הרבני מפעיל שיקול דעת באשר לגובה הכתובה הנתבעת וזאת בהתאם למצבו הכלכלי של הבעל.

האם ישנם הבדלים נוספים בהתייחסות לבגידה בין שתי ערכאות משפטיות אלו?

כן. בגידה שעולה במהלך דיונים בבית הדין הרבני זוכה להתייחסות בעוד שבבית המשפט לענייני משפחה הדבר הינו זניח (בית המשפט אינו מתעכב על הסיבות לגירושין ע"פ רוב). אישה שבגדה מאבדת את זכותה בכתובה, עשויה לאבד את זכותה למזונות אישה ולעיתים אף ייפגעו זכויותיה הסוציאליות מחלקו של הבעל, כל עוד הדבר נידון בבית הדין הרבני. יחד עם זאת, בית הדין הרבני מחוייב אף הוא לפעול ע"פ חוק, כמו במקרה של איזון משאבים וחוק יחסי ממון. כל מקרה לגופו והפסיקות בתחום מגוונות ביותר.

ומה לגבי המשמורת על הילדים?

בגידה אינה משפיעה על נושא המשמורת על הילדים וכמו כן, גם לא על הסדרי הראייה או גובה מזונות הילדים. יחד עם זאת, כאשר תיק הגירושין נידון בבית הדין הרבני, הצד הבוגד, ובמיוחד האישה אם בגדה, עשוי להיות כשידו על התחתונה בדרישותיו שכן הרבנות מחמירה עם בוגדים ובהתאם לרמת הבגידה (מעידה חד פעמית, רומן ארוך טווח, בוגדים סדרתיים וכו').

מה הקשר בין בגידה לבין שלום בית?

שלום בית הינו מעין "חוזה משפטי" ובו מתחייבים הצדדים לפעול ככל שאפשר על מנת לתקן את הנישואים שעומדים בפני פירוק. בגידה של אשה אינה מקנה לה זכות אוטומטית לבקשת שלום בית בדיונים בבית הדין הרבני. לעומת זאת, בעל שבגד יכול לבקש לערוך הסכם שלום בית ולמנוע את הגירושין.

Leave A Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Call Now Button
שאל אותנו שאלה

שאל אותנו שאלה

  לייעוץ משפטי צרו קשר

  לפגישת ייעוץ התקשרו:

  052-2927602

  03-6521605

  או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

   דילוג לתוכן