עורך דין משפחה

עורך דין משפחה

כמשרד עורכי דין שעוסק בתחום דיני המשפחה במשך שנים רבות, אנו נתקלים בשאלות רבות הנוגעות לדיני המשפחה, החל משאלות שנוגעות לגירושין, ועד לשאלות שנוגעות לאימוץ או ירושה או צוואה, ואפילו סכסוכים עסקיים בין בני משפחה מדרגה ראשונה. מכאן, מצאנו לנכון לחבר את המאמר שלהלן, שיאגד מספר שאלות בסיסיות שנוגעות לתחום המשפחה, כדי להעניק לכם הקוראים ידע איכותי בנושא. נעיר כי המאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי אצל עורך דין משפחה.

במה עוסק עורך דין משפחה?

עורך דין משפחה עוסק בתחום דיני המשפחה, כאשר בניגוד לתחומים אחרים, דיני המשפחה מצריכים ידע רב במספר נושאים. לדוגמא, דיני המשפחה לעיתים עוסקים בסכסוכים עסקיים, ואז יש צורך בהבנת תחום המשפט העסקי והחוזים. עורך דין משפחה, עוסק לעיתים בפירוק שיתוף, כלומר – בחלוקת רכוש ומקרקעין, ואז יש צורך בהבנה בתחום המקרקעין והמשכונות. עורך דין משפחה, לפעמים עוסק בתחום הנזיקין, משום שלא אחת מתנהלות תביעות נזיקין בין הורים לילדים, או בין בני משפחה. עורך דין משפחה, צריך להבין בתחום הגירושין והמזונות, משום שזהו חלק בלתי נפרד מתחום המשפחה. כך שעורך דין משפחה, עוסק בכל המעטפת שרלוונטית לתחום דיני המשפחה, בנושאים רבים שמצריכים ידע נרחב.

מהו פירוק שיתוף?

פירוק שיתוף הוא סיטואציה שבה בני זוג הנמצאים בהליך גירושין, לא מצליחים להגיע להסכמה לגבי אופן חלוקת הרכוש או חלוקתו של בית משותף. במקרים כאלה עולה הצורך למכור את דירת המגורים של בני הזוג, ואז לחלק ביניהם את התמורה שהתקבלה. כמו כן, תביעה לפירוק שיתוף, מוגשת כאשר צד אחד מהשותפים, דהיינו – בני זוג או אחים יורשים, לא רוצה למכור את דירת המגורים, ואז יש לכפות זאת עליו, באמצעות תביעה לפירוק שיתוף. במסגרת תביעה לפירוק שיתוף, בית המשפט יורה על מכירת הנכס וחלוקת התמורה כאמור.

היכן מתגרשים?

בישראל, גירושין כפופים לדין הדתי שחל על בני הזוג. אם מדובר בזוג יהודים, הרי שיהיה עליהם להתגרש בבית הדין הדתי. אם מדובר בבני זוג מוסלמים, הם יתגרשו בבית הדין השרעי. במידה ומדובר ביהודים, יש להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני. במסגרת התביעה יש להוכיח עילת גירושין מבין עילות הגירושין המתוארות בדין העברי–דתי, לדוגמא: בגידה, אי קיום יחסים וסיפוק מיני ועוד. במקביל, נושאים נלווים לגירושין, ניתן לנהל בבית המשפט לענייני משפחה (כגון – משמורת, מזונות וחלוקת רכוש בין בני זוג).

איך מתחלק עיזבון של מנוח?

בישראל, הדרך לחלק עיזבון (כלומר – את כל רכושו של המנוח), היא באמצעות צו ירושה או צו קיום צוואה. אם אדם נפטר ללא צוואה, אזי חלוקת הרכוש תעשה בהתאם לברירת מחדל שקבועה בדין, והיא כי הילדים ובן או בת הזוג של המנוח, יקבלו את חלקם בעיזבון באופן שווה. לעומת זאת, אם אדם נפטר והותיר צוואה, הרי שאז חלוקת הרכוש תיעשה באמצעות הוראות הצוואה. אם אדם הותיר צוואה, יש לבקש צו קיום צוואה. אם אדם נפטר ללא צוואה, יש לפנות לקבלת צו ירושה. את הצווים מקבלים מרשם הירושה.

משמורת ילדים – מה האפשרויות הקיימות?

כאשר בני זוג מתגרשים ויש להם ילדים משותפים, אזי יש להכריע לגבי המשמורת. ברירת המחדל היא כי תינתן משמורת בלעדית להורה אחד, לרוב לאם. האב מנגד, נהנה מזמני שהות קבועים (לרוב פעמיים באמצע השבוע ועוד פעם אחת בכל סוף שבוע שני). לחילופין, ניתן לקיים משמורת משותפת. כלומר, שני בני הזוג מקבלים זמני שהייה שווים עם הילדים, ושניהם גם אחראים באופן קבוע על הטיפול השוטף בילדים המשותפים.

מהי סמכותו של בית המשפט לענייני משפחה?

בית המשפט לענייני משפחה, מוסמך לעסוק בכל עניין שנוגע לדיני המשפחה. לבית המשפט לענייני משפחה אין סמכות לעסוק בתביעות לגירושין, כאשר הסמכות לעסוק בהן הינה של בית הדין הדתי, בהתאם לדתם של בני הזוג. כאמור, כל נושא אחר שנוגע לדיני המשפחה, מתברר בבית המשפט לענייני משפחה, אלא אם יש הסכמה לקיים הליך בבית דין דתי.

לסיכום:

ישנן עוד שאלות רבות שנוגעות לתחום דיני המשפחה, אך במאמר זה התמקדנו במספר שאלות חשובות. את המאמר נסיים בהמלצה – להתייעץ עם עורך דין משפחה, במידה ויש צורך.

By | 2022-02-22T09:57:51+03:00 פברואר 22, 2022|מגזין משפטי|0 Comments

Leave A Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Call Now Button
שאל אותנו שאלה

שאל אותנו שאלה

  לייעוץ משפטי צרו קשר

  לפגישת ייעוץ התקשרו:

  052-2927602

  03-6521605

  או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

   דילוג לתוכן