מזונות זמניים – מה חשוב לדעת?

מזונות זמניים – מה חשוב לדעת?

כחלק מהליך גירושין בין בני זוג יהודים, יש צורך להסדיר גם עניינים כלכליים–רכושיים בין השניים, וזאת לאור חייהם המשותפים, לפני הבקשה לגירושין. אחד הנושאים המוסדרים הינם מזונות, שהם תשלום כספים לטובת כלכלה ומחייה. ייתכן שתשלום זה יינתן לאחד מבני הזוג או לילדים, שאליהם מחויבים הוריהם, גם אם אינם חיים בשיתוף. על מנת להבין מהם מזונות זמניים, הרי שבמאמר זה נסקור: מהם מזונות, מהם מזונות אישה ומהו סעד מזונות זמניים.

נבקש להבהיר, כי מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות, ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין לענייני משפחה.

מזונות – מה המשמעות והפירוש:

מזונות בכללותם הם תשלום כספי הניתן על ידי בני זוג אשר אינם חיים במשותף ולהם ילדים משותפים, או לחילופין הם נמצאים בהליכי פרידה ו/או גירושין.

תכליתם של מזונות היא להבטיח מחייה תקינה וללא שינוי משמעותי לאור הפרידה של בני הזוג. החבות למזונות נובעת מההלכה היהודית, המחייבת את הגבר לזון ולכלכל את משפחתו. כלומר, את אשתו כמתחייב מהכתובה וכן את ילדיו. התכלית למזונות, היא בשל תפיסה פטריארכלית, לפיה הגבר הוא המפרנס ולכן הנטל הכלכלי מוטל רק עליו.

עם זאת, מכיוון שכיום, גם האישה מתפרנסת בעצמה במקרים רבים, לא מן הנמנע שלא יפסקו לה מזונות אישה – שעליהם נרחיב בהמשך.

כמו כן, בכל הנוגע למזונות ילדים, גם בימינו, הנטל לרוב יהיה על האב, גם אם לא מדובר במשמורת בלעדית אצל אימם של הילדים (זאת אומרת שהילדים יהיו בחזקת האם והיא תהיה ההורה המשמורן).

נציין כי עד לאחרונה, האב היה אחראי על תשלום מזונות, גם כאשר הייתה משמורת משותפת, וזמני השהייה עם הילדים התחלקו שווה בשווה בין האמא לאבא. אך לאחר פסק דין תקדימי של בית המשפט העליון, נקבע כי תתבצע חלוקת נטל בדבר מזונות, כאשר מדובר במשמורת משותפת של ילדים בגילאי 6-15 וכאשר שני ההורים משתכרים באופן דומה.

מזונות אישה:

בהתאם לאמור לעיל, מזונות אישה ישולמו על ידי הגבר, בהתאם לדין ההלכה, בשל חובתו לזון לכלכל את אשתו, כפי שחתם בכתובה. מזונות אלו יינתנו בתחילת הליך הגירושין ועד מתן הגט, כאשר אז יהפכו השניים לגרושים ולגבר לא תהיה חובה לכלכל את גרושתו.

כיום, לא רק על פי דין ההלכה יינתנו מזונות אישה, אלא גם כאשר מדובר בנישואין אזרחיים ואז הם ייקראו "מזונות משקמים". תכליתם תהיה זהה, והיא לאפשר לאישה להשתקם ולכלכל את עצמה בצורה עצמאית וללא תלות בגבר. משך הזמן אינו מוקצב למזונות משקמים והוא ייקבע על ידי בית המשפט לענייני משפחה. הסיבה לכך הינה שהגט הינו מעין הצהרה על סיום הקשר בין השניים – כאשר עדיין נדרשת פרוצדורה ארוכה למדי עד לסיום ההליך. במקרים קיצוניים, יכול בית המשפט לפסוק מזונות משקמים ללא הגבלת זמן. דוגמא למצב כזה: כאשר מדובר בזוג שבו האישה לא עבדה מעולם, בת שישים לדוגמא, וככל הנראה לא תוכל להשתלב בשוק העבודה וכי הפרידה נעשתה ביוזמת הבעל ובפתאומיות. במקרה כזה, לדוגמא, סביר מאוד כי ייפסקו מזונות משקמים.

מזונות זמניים:

כאשר אישה מגישה תביעה למזונות אישה בבית הדין הרבני, עליה לדעת כי הדבר לוקח זמן רב. היות ומדובר בבקשה שמטרתה לאפשר אורח חיים תקין, ובשל אי יכולתה של האישה להתקיים ללא סיוע (ולכן תוגש בקשה למזונות אישה), ישנו סעד זמני, מיידי באופן יחסי, שיאפשר התנהלות תקינה – והוא מזונות זמניים. הדבר מכונה "עזרה ראשונה", ולכן, ייקבע סכום כללי ראשוני, לרוב בהתאם להכנסות, וזאת עד לבירור התביעה ולקביעת מזונות קבועים.

בפועל, יש להגיש בקשה למזונות זמניים, במקביל להגשת בקשת מזונות. יש לצרף לבקשה זו תצהיר ואסמכתאות בנוגע ליכולות כלכליות. המשיב, הבעל במקרה הזה , יוכל להגיב על הבקשה תוך 10 ימים. לאחר מכן תיבחן הערכאה המשפטית את המובא לפניה.

לסיכום:

בכל הנוגע לדיני משפחה ובשל המורכבות הרבה, הן הרגשית והן המשפטית (שכן יש שתי ערכאות שונות העוסקות בדין זה – בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני), מומלץ להיוועץ בעורך דין לענייני משפחה, אשר יוכל לכוון בהליכים אלו, מזונות ומזונות זמניים וכן בהליך העיקרי שלרוב כרוך בנושאי המעטפת, שהוא הליך הגירושין, אשר מצריך התמודדות, ידע, הכרת הערכאות וקבלת החלטות הרות גורל לבני הזוג ולילדיהם, במידה ויש.

By | 2020-01-13T17:35:41+03:00 ינואר 13, 2020|מגזין משפטי|0 Comments

Leave A Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Call Now Button
שאל אותנו שאלה

שאל אותנו שאלה

  לייעוץ משפטי צרו קשר

  לפגישת ייעוץ התקשרו:

  052-2927602

  03-6521605

  או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

   דילוג לתוכן