מהו ייפוי כוח מתמשך?

מהו ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח הינו מתן הרשאה לאחר, לבצע פעולה משפטית בשם החותם. למעשה, ניתן לומר כי החתום על ייפוי כוח, מייפה את כוחו של צד מסוים לפעול בשמו, בכל פעולה משפטית מטעמו. השימוש בייפוי כוח, לרוב ייעשה ביחסים שבין עורך דין ללקוח, במטרה להבטיח ביצוע פעולות משפטיות בשמו של מייפה הכוח, לרבות ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין.

לייפוי כוח, ככלל, יש משמעות רבה בעולם המשפט, שכן ייפוי הכוח של אדם מסוים, מאפשר ביצוע כל פעולה בשם מייפה הכוח. לפעולה זו יש משמעות רבה, שכן אם ייפוי כוח יגיע לאדם אשר ינצל זאת לרעה, הפעולות מטעמו עשויות לפגוע במייפה הכוח.

קיימים מספר סוגים של ייפוי כוח, ביניהם ייפוי כוח מתמשך, נושא מאמרנו. בשורות הבאות נעמוד על משמעות ייפוי הכוח ככלל, וייפוי כוח מתמשך בפרט. כל זאת נעשה ונכתב עבורכם/ן, קוראים וקוראות. נעיר כבר עתה, כי מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין.

מהו ייפוי כוח?

ייפוי כוח הינו מסמך, עליו חותם מייפה הכוח, ובחתימתו למעשה מעניק הרשאה למיופה כוח, לפעול בשמו, כלפי צד שלישי. בעולם המשפט, ההכרות עם ייפוי הכוח היא יומיומית, שכן בין לקוח לעורך הדין, חייב שיהיה ייפוי כוח חתום, זאת על מנת שעורך הדין יפעל בשמו של מייפה הכוח, מול צדדים שלישים.

ישנם מספר סוגים של ייפוי כוח: ייפוי כוח נוטריוני, ייפוי כוח כללי, ייפוי כוח בעסקאות מקרקעין, ייפוי כוח מיוחד, ייפוי כוח בלתי חוזר וייפוי כוח מתמשך.

מהו ייפוי כח מתמשך:

ייפוי כוח מתמשך, הוא קודם כל ייפוי כוח. לכן, ייפוי הכוח ישמש כמסמך משפטי המאפשר לכל אדם בר דעת, שהוא בגיר מעל גיל 18 המבין את משמעות המסמך והשלכותיו, לקבוע, מי האדם אשר יקבל החלטות בעניינו, אם בעתיד, הוא לא יוכל לקבל החלטות שקולות לגבי עצמו. כלומר, ייפוי כוח מתמשך ישמש, כאשר האדם המייפה את הכוח, עתיד להיות בעל מגבלה רפואית מסוימת, לדוגמא: מחלת שכחה או זקנה וכדומה. ייפוי כוח מתמשך, יכלול עניינים אישיים אשר יוגדרו מראש על ידי מיפה הכוח והמיופה הכוח, בעוד מייפה הכוח עדיין בעל כשירות והבנה. יתכן ואלו יהיו עניינים רפואיים, ענייני רכוש, ענייני מגורים ותנאי מחייה ועוד. רוצה לומר, העניינים שאותם מייפה הכוח יציין, הם לשיקול דעתו החופשי בלבד, ואין רשימה סגורה לפיה על מייפה הכוח לפעול.

כל אדם המעוניין לבצע ייפוי כוח מסוג זה, יוכל לעשות כן, אלא שלזה יש תנאי בלעדי, והוא שבעודו חותם על ייפוי הכוח, הוא בעל דעת ומבין את השלכות מעשיו. על מנת לשמש כייפוי כוח מתמשך תקין, על ייפוי הכוח לכלול את העניינים שבהם מאפשר מייפה הכוח למיופה הכוח, לקבל החלטות בעניינו, ולכלול הנחיות בדבר כניסת תוקפו של ייפוי הכוח המתמשך ופקיעתו. את ייפוי הכוח המתמשך יש לערוך על גבי טפסים ייעודים לכך ולהחתים עורך דין מוסמך למתן ייפוי כוח בדרך המובאת. לאחר חתימה על המסמך, יש להפקיד את המסמך במשרדי האפוטרופוס הכללי.

פקיעת תוקף:

כניסתו לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך, תעשה כאשר מייפה הכוח לא יהיה מסוגל להבין יותר בנושא שלשמו ניתן ייפוי הכוח. בשל כך, כאמור, ישנו צורך לציין בייפוי הכוח, באילו מקרים מיופה הכוח רשאי להחליט במקומו של מייפה הכוח.

בנוגע לפקיעת התוקף, פקיעת תוקפו של ייפוי הכוח המתמשך, תעשה באם התרחש אחד מהמקרים הבאים: התממש תנאי שצוין בייפוי הכוח המורה על פקיעתו, במידה ומייפה הכוח נפטר, יש שינוי לטובה במצבו של מייפה הכוח – באופן המאפשר לו להבין את מצבו, במידה והיחסים בין מייפה הכוח למיופה הכוח נותקו בדרך כזו או אחרת, מיופה הכוח מונה על בסיס ידע מקצועי (דוגמת עורך דין) ורישיונו נשלל ועוד. בעת התרחשות אחד מהמצבים המצוינים, יש להודיע לאפוטרופוס הכללי, על פקיעת ייפוי הכוח המתמשך (בין אם ייפוי הכוח טרם התממש ובין אם נכנס לתוקף).

סוף דבר:

כניסתו לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך, אינה מחייבת כי מייפה הכוח יאבד את כשרותו המשפטית, אך למעשה, ניתן לקבוע כי הכניסה לתוקף תהיה באותה עת, ולכן, במקרה כזה, ייפוי הכוח יחול במקום מינוי אפוטרופוס מטעמו של מייפה הכוח. הליך שבו מייפים כוח של אדם אחר, הוא הליך מורכב ובעל משמעות משפטית רבה, שכן קבלת החלטות, בעיקר בעת שמייפה הכוח אינו כשיר משפטית ואינו מבין את הדברים בשכל הישר, עלולה לגרום לפגיעה ממשית במייפה הכוח.

במאמר זה דנו על קצה המזלג, בייפוי כוח מתמשך. אם אתם/ן זקוקים/ות לעריכת ייפוי כוח מסוג זה, נא פנו לעורך דין מומחה ומקצועי, אשר יוכל לפרט על ההליך עצמו ועל חשיבותו.

By | 2019-06-24T11:30:48+03:00 יוני 24, 2019|מגזין משפטי|0 Comments

Leave A Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Call Now Button
שאל אותנו שאלה

שאל אותנו שאלה

  לייעוץ משפטי צרו קשר

  לפגישת ייעוץ התקשרו:

  052-2927602

  03-6521605

  או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

   דילוג לתוכן