מדור ספציפי – מה המשמעות?

מדור ספציפי – מה המשמעות?

כחלק מהליך גירושין בין בני זוג יהודים, אשר נשואים כדת משה וישראל, יש נושאי מעטפת שאותם יש להסדיר, וזאת בעיקר כאשר יש מחלוקות בין השניים, בסיום הקשר הזוגי. אחד הנושאים הבוערים הוא בכל הנוגע לרכוש וכספים המועברים בין הצדדים. ככלל, בהתאם להלכה היהודית, על הגבר לכלכל את אשתו וילדיו, ולכן במרבית המקרים, הנטל הכלכלי יהיה על האב. בנוסף לנושאים הכרוכים להליך העיקרי, ניתן, כחלק מהליך הגירושין, להגיש בקשות לתקופת הביניים, למתן "פתרון" למצב שבו השניים נפרדו, אך טרם התגרשו. אחד הפתרונות נועד לסייע לאשה, ורק היא יכולה להגישו – והוא צו למדור ספציפי.

במאמר זה נסקור מהו מדור ספציפי ונפרט בקשות נוספות שאותן יכולה להגיש האישה בלבד, לדוגמא: תביעת כתובה ומזונות אישה. כל זאת, נעשה ונכתב לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים.

נבקש להעיר כי מאמר זה הוא מאמר כללי בלבד, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

מהו מדור ספציפי?

כחלק מהחובה ההלכתית המוטלת על גבר, עליו לדאוג לרווחת אשתו וזאת כפי שחתם בכתובה ביום נישואיהם: "חובתו לזון ולכלכלה". כחלק מהחובה הזו, מוטלת עליו החובה לדאוג למדור.

המונח "מדור" הוא מונח הנגזר מהשורש "דיור", זאת אומרת דאגה למגוריה של אשתו. בעת פרידה של השניים, יכולה האישה להגיש בקשה למדור ספציפי, זאת אומרת להבטיח את המשך חייה בדירה המשותפת. בקשה זו מסתמכת על מחויבות הבעל לשמור על רמת חייה של האישה.

בקשה למדור ספציפי לא תוגש סתם כך, והיא לרוב תעשה כאשר הגבר יהיה מעוניין לחלק את הרכוש המשותף וכחלק ממנו – את הדירה המשותפת. אז תוכל האישה, כסעד, לבקש צו למדור ספציפי, אשר יורה על הישארותה בדירה של השניים. הצו ניתן גם ללא הגבלת זמן. יש לציין שבקשה זו תתקבל או לא, בהתאם לנסיבות המובאות לבית הדין הרבני. זוהי הערכאה היחידה שאליה ניתן להגיש בקשה מסוג זה. הסיכוי לקבל אישור לבקשה זו גדל, כאשר לשניים יש ילדים משותפים והאם היא ההורה המשמורן מבין השניים.

יש להבדיל: מדור ספציפי יוגש כבקשה לצו על ידי האישה, בשונה מדמי מדור, שאליהם זכאים הילדים המשותפים, וזאת כחלק מחובתו של האב לפרנס את ילדיו. לרוב, סכום זה יגולם במזונות הילדים. בדרך כלל, כאשר יש ילד משותף אחד, אזי על האב לשלם 30 אחוזים מערך המדור (שכולל אחזקה ותשלום על דירה). כאשר ישנם שני ילדים – 40 אחוזים מערך המדור. כאשר 3 ילדים ומעלה, 50 אחוזים מערך המדור. כמובן שהמספרים המוצגים הם כלליים, וחשוב לדעת שכל מקרה ייבחן לגופו.

תביעת כתובה:

בקשה נוספת שניתנת להגשה על ידי האישה בלבד, היא תביעת כתובה. כתובה היא מסמך שעליו חותם גבר בעת הנישואין של השניים, שבו הוא מבטיח לזון ולכלכל את אשתו, וכן נוקב בסכום שאותו הוא מבטיח להעביר לאשתו, אם לא יחיו יחדיו. תביעת כתובה תוגש על ידי האישה כנגד בעלה לבית הדין הרבני בלבד.

תביעת הכתובה תעשה באחד מהשניים: בעת גירושין של השניים או בעת פטירת הבעל. ישנם נסיבות שיקטינו ואף יבטלו את הסכום הנקוב בכתובה. מדוע? ראשית, בשל טעמים טכניים. במידה ומדובר בכתובה פסולה, לא יהיה ניתן לתבוע בגינה. כאשר מדברים על פסילה, הכוונה גם לליקוי בנראות הכתובה וגם בתוכנה.

אפשרות נוספת היא במידה וקיים מסמך אחר שגובר על הכתובה. לדוגמא, הסכם ממון שבו מפורטים התשלומים בעת גירושין. אפשרויות נוספות להפחתה ואף ביטול הכתובה נוגעות לנסיבות הגירושין: כאשר האישה אינה משמרת את הנישואין ואינה פועלת לטובת שלום בית. אפשרות נוספת היא כאשר עילת הגירושין הינה בגידה, לאור ראיות לביצוע יחסים אינטימיים של האישה עם גבר שאינו בעלה, ואז ישללו ברוב המקרים את אפשרותה לתבוע כתובה.

מזונות אישה:

משום שבהליך הגירושין ועד מתן הגט, האישה עדיין תוגדר כאשתו של הגבר, והוא, על פי ההלכה, מחויב לכלכלה, יהיה ניתן להגיש בקשה למתן מזונות לאישה. כיום, מזונות אישה יינתנו רק כאשר לאישה קיימת תלות כלכלית בגבר, ולכן מטרת המזונות הללו היא להכינה לחיים שלאחר הפרידה, לשיקום וסיוע בהתחלת החיים העצמאיים. עם זאת, מזונות אישה הינם מוגבלים בזמן וניתנים רק עד השלב שבו בני הזוג מתגרשים סופית ופורמאלית.

לסיכום:

מדור ספציפי הוא סעד שיוכל להיות מוגש על ידי האישה בלבד, וזאת בהתאם לערכי ההלכה היהודית, המחייבים את הגבר לפרנס את אשתו. בכל בקשה בדיני אישות, ובפרט כאשר הבקשה הינה חלק ממכלול שלם של הליך גירושין, יש להיוועץ בעורך דין לענייני משפחה.

By | 2020-01-13T17:29:23+03:00 ינואר 13, 2020|מגזין משפטי|0 Comments

Leave A Comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Call Now Button
שאל אותנו שאלה

שאל אותנו שאלה

  לייעוץ משפטי צרו קשר

  לפגישת ייעוץ התקשרו:

  052-2927602

  03-6521605

  או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

   דילוג לתוכן